Norite įsidarbinti?

Saugos eksperto žodis: “Ilgapirščių draugas – tamsusis paros metas”

     Apniukę žiemos vakarai tampa puikiu prieglobsčiu vagims, plėšikams ir kišenvagiams. Statistika rodo, kad dauguma vagysčių įvyksta nuošaliose vietose arba tamsiuoju paros metu. Ko imtis, kad apsaugotume savo turtą?

Tamsus paros metas suteikia geriausią prieglobstį vagims – būtent tada jie išsiruošia į seniai nusižiūrėtus būstus ar įmonių patalpas.

       Nors į įmonių patalpas dažniausiai laužiamasi nakties metu, gyvenamieji būstai vagims patrauklūs ir dieną. Pasitaiko, kad būstai apvagiami šeimininkams miegant: visrakčiu ar pritaikius raktą atrakinamos durys, kartais tyliai išlaužiamas langas, susirenkami vertingesni daiktai, o šeimininkai vagystę pastebi tik pabudę ryte.

Pirmas signalas – pašto dėžutė

       Specialistų teigimu, nusikaltėliai dažniausiai laužiasi jau žinodami, kad jiems niekas nesukliudys ir taikosi į iš anksto nusižiūrėtą grobį. Apie tai, kad šeimininkų nėra namuose byloja pilna pašto dėžutė, dienos metu užtrauktos užuolaidos. Tačiau profesionaliai veikiantys vagys vien šiais požymiais nepasikliauja – jie stebi objektą, išsiaiškina, kada namai tušti, žino, kur ir kada šeimininkai dirba. Praktika rodo, kad rimčiausiai vagis atbaidanti apsaugos priemonė – prie saugos tarnybos pulto prijungta signalizacija, nes jie žino, kad greitojo reagavimo ekipažas atvyks operatyviai. Tačiau įsibrovėliai vis tiek turės kelias minutes, todėl svarbu sudaryti kuo daugiau kliūčių. Čia veiksmingai įsibrovėlius sulaiko ant langų įrengtos ir prie signalizacijos prijungtos apsauginės žaliuzės, kurias tik pradėjus laužti atvyks ekipažas ir nusikaltėlis nespės patekti į patalpas.
Taip pat patartina tinkamai įsirengti seifą, o buto ar gyvenamojo namo pirmo aukšto duris bei langus blokuoti magneto-kontaktiniais jutikliais bei įsirengti stiklo dūžio daviklius, kurie praneš apie atidarytas duris ar išdaužtą stiklą.
Panagrinėkime silpniausias būsto vietų – langų ir durų – apsaugos priemones.

Durys

       Labai svarbus ne tik durų grožis, bet ir tvirtumas. Deja, dauguma durų turi vieną trūkumą – jos padarytos iš pjuvenų pluošto, kelių staktos lentų, o vidus – iš faneros. Beveik visos jos atidaromos į vidų, todėl užtenka stipraus smūgio ir nesunkiai galima patekti į bet kuriuos namus. Šeimininkai duris galėtų perdaryti taip, kad jos būtų atidaromos į išorę. Renkantis duris patartina pasikonsultuoti su specialistais: reikia atsižvelgti ir į durų, ir į buto ar namo, kur jos bus dedamos, ypatybes, paskirtį, paprašyti ir gaminio sertifikato bei atitikties deklaracijos. Durims neužtenka vieno užrakto. Pageidautina, kad vienas užraktas būtų seifinio tipo („plokštelinis“). Vienas užraktas turėtų būti rakinamas raktu iš abiejų pusių, kad pro langą patekę ar būsto viduje pasilikę vagys su daiktais neišeitų pro duris.
Patartina duris iš lauko ar vidaus apkalti oda arba jos pakaitalu. Beje, durų staktos ir pačios durys bus tvirtesnės, jei po odos sluoksniu per visą durų plotį pritvirtinsime geležinį milimetro storio lakštą, o aplink spyną ir ertmes – papildomas apsaugines metalines juostas su išpjovomis, įrengsime trečią užraktą, įtaisysime dar vienas durų sąvarėles. Tokios durys atlaikys ir stiprius smūgius. Pačiose duryse patartina įdėti stebėjimo akutę. Dabar jų pasirinkimas gana didelis: pro vienas matyti tik siaura koridoriaus juosta, bet yra ir tokių, kurios formuoja sferinį vaizdą, pro jas matyti didelis plotas. Dvigubos durys nusikaltėliams visada sudaro papildomų kliūčių: atidarius pirmąsias, apsauginės signalizacijos priemonėmis apsaugotas duris, į centralizuoto stebėjimo pultą iš karto bus perduotas įsilaužimo signalas. Kol vagys bandys įveikti kitas duris, atvyks greitojo reagavimo grupė ir užkirs kelią vagystei.
Eidami miegoti, butą iš vidaus būtinai užrakinkite, užkabinkite grandinėlę ar bent užstumkite paprasčiausią sklendę. Įėjimo duris reikėtų rakinti bent dviem skirtingų konstrukcijų spynomis. Patartina netvirtinti prie laukujų durų užrašo, nurodančio pavardę ir vardą, nes taip galite padėti nusikaltėliui gauti reikiamos informacijos.

Langai

       Gan dažnai nusikaltėliai į namus patenka plastikinį langą atidarę paprasčiausia yla ar atsuktuvu. Tam kelią gali užkirsti langų apkaustai. Kadangi vagys gana lengvai įveikia ir paprastus apkaustus, patartina įsirengti specialius, tvirtesnius apkaustus. Norint išlupti langą su tokiais apkaustais, reikės daugiau laiko ir bus sukeliamas didesnis triukšmas. Labai svarbi fiksuojamosios apkaustų detalės forma ir kokybė. Taip pat reikėtų apsaugoti ir plastikines duris.
Tačiau lieka rizika, kad nusikaltėlis nevargs su lango rėmu ir mėgins išdaužti stiklą. Todėl dažnai ant langų arba vitrinų klijuojama plėvelė, sauganti stiklą nuo mechaninio poveikio, arba vietoj įprasto stiklo naudojamas apsauginis, sluoksniuotas stiklas. Storos (200 mikronų ir daugiau) klijuojamos apsauginės plėvelės didina stiklo atsparumą. Nuo smūgio jis tik suskyla, bet nesubyra. Norint pramušti tokį stiklą, reikia daug smūgių į vieną tašką. Tokia plėvelė labai padidina patalpų saugumą.
Norintiesiems dar patikimiau apsaugoti langus, patartina įsigyti ir apsauginį skydą. Jis neturi nemalonių akiai geležinių strypų, plieninio tinklo ar ištisinio metalo plokštumų ir neužgožia lango. Apsauginis skydas – tvirtas metalinis ekranas, kurį sudaro 1,5 mm storio plieninis perforuotas skydas, įtvertas į metalinį rėmą. Šis skydas gali būti montuojamas prieš langą, už lango arba pačiame lange, atsižvelgiant į lango konstrukciją ir šeimininko pageidavimus. Žiūrint į tokį langą iš lauko, susidaro įspūdis, kad stiklai yra tamsinti.
Apsauginės žaliuzės rekomenduojamos turintiems vitrininius langus ar gyvenantiems pirmuosiuose aukštuose. Jei aliuminio žaliuzės su įprastiniu putokšliniu užpildu neatrodo pakankamai tvirtos, galite rinktis plienines. Šie gaminiai sunkiai „įkandami“ ne tik grąžtui, bet ir šūviui. Dažniausiai žaliuzės montuojamos iš išorės, o valdomos iš pastato vidaus. Išorėje sumontuotas žaliuzes patartina papildomai blokuoti signalizacijos priemonėmis. Galima žaliuzes montuoti ir iš vidaus. Papildomas blokavimo mechanizmas neleidžia žaliuzių pakelti iš išorės.
Taip pat galite įmontuoti langų fiksatorius. Jie užtvirtina lango varčią praviroje padėtyje ir neleidžia jos uždaryti ar atidaryti. Fiksatoriai gaminami iš baltos, rudos arba juodos plastmasės, įvairių konfigūracijų, todėl galima nesunkiai priderinti prie lango ir jo rėmo spalvos bei formos.