Norite įsidarbinti?

Saugos eksperto žodis: “Konkurentų smūgius įmanoma prognozuoti”

Kuriant įmonę kontrabandininkų pamėgtuose rajonuose, reikia įsitikinti, kad iš kaimyninių šalių įvežtos prekės nenustelbs vietos produkcijos. Be to, reikėtų pasidomėti, ar savivaldybės vadovai nėra konkurentų draugai. Šių taisyklių nesilaikantys verslininkai vietoj pelno gali skaičiuoti tik nuostolius ir tapti nuolatiniu įvairių tikrintojų taikiniu.

A.Sadeckas įspėja, kad Dvi verslo struktūros, kovojančios dėl rinkos, gali naudoti ne tik ekonomines priemones: “Jos gali pasitelkti ir kriminalinio pasaulio autoritetus, teisėsaugą, žiniasklaidą”. nuotr. V.Ščiavinskas

Kaip neatsidurti tokiuose spąstuose, verslininkai klausia patarimų ne tik savo kolegų, ekonomikos ekspertų, bet ir saugos tarnybų specialistų. Apie dažniausiai verslui trukdančias kliūtis lrytas.lt kalbėjosi su saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ prezidentu Aliumi Sadecku.

Trukdo ir vietos aktyvistai

– Verslininkams siūlote apsisaugoti ne tik nuo įprastų kriminalinių pavojų, bet ir nuo netradicinių grėsmių. Kas tai?

Kriminalinė grėsmė – tai visiems žinomos vagystės, sukčiavimas, plėšimai. Netradicinėmis grėsmėmis mes vadiname subtilesnes formas, kurias naudoja konkurentai, nusikaltėliai ar kiti suinteresuoti asmenys. Kad juos dominantis subjektas patirtų kuo daugiau žalos arba atiduotų savo verslą, galima panaudoti daug skirtingų priemonių – nusikaltimus, nesąžiningą konkurenciją, politikų įtaką.

Dvi verslo struktūros, kovojančios dėl rinkos, gali naudoti ne tik ekonomines priemones. Jos gali pasitelkti ir kriminalinio pasaulio autoritetus, teisėsaugą, žiniasklaidą. Siekdami sukompromituoti kurią nors bendrovę, konkurentai gali užsiundyti būrį tikrintojų ar vieną po kitos teismuose kelti bylas.

Tam panaudojamos visuomeninės organizacijos, pavieniai aktyvistai, kurie konkurentų verslą žlugdo prisidengdami populistinėmis, žaliosiomis ar kitomis gražiomis idėjomis.

Tikrina vagysčių statistiką

– Ką galite patarti verslininkams, besiruošiantiems žengti į naują, jiems mažai pažįstamo verslo sritį?

– Pirmiausia siūlytumėme gerai išnagrinėti ekonominę ir kriminalinę aplinką. Juk skirtinguose miesto rajonuose net vagysčių statistika gali skirtis kelis kartus.

Reikėtų atsižvelgti ir į geografinę padėtį – gali būti taip, kad kontrabandinių prekių pasiūla nustelbs legalią įmonės produkciją. Būtina pasidomėti ir ten jau dirbančiais konkurentais. Apie juos reikėtų surinkti kuo daugiau informacijos, sužinoti, kokia jų reputacija, kokie konkuravimo metodai.

– Kas prieš žengdami į naują verslo sritį dažniau prašo saugos tarnybos pagalbos – Lietuvos ar užsienio verslininkai?

– Konsultacijų dažniau prašo užsieniečiai. Tai normali verslo plėtros procedūros dalis. Manau, kad dauguma užsienio investuotojų, rimtai dirbančių Lietuvoje, yra mūsų klientai.

Domisi valdininkų ryšiais

– Kaip verslo saugos specialistai numato pavojus, kurių gali atsirasti dėl įstatymų pasikeitimų ar valstybės institucijų spaudimo?

– Specialistai analizuoja situaciją, numato trumpo, vidutinio ir ilgo laikotarpio įvykius bei prognozuoja pasikeitimus socialinėje, ekonominėje ir kriminogeninėje sferose.

Dažnai verslininkai skundžiasi, kad problemų patiria dėl politikų sprendimų, už kurių slypi asmeniniai interesai. Ar įmanoma tai prognozuoti ir iš anksto įspėti savo klientus?

– Ne vienas Lietuvos ar užsienio investuotojas skundžiasi, kad dažnas savivaldos ar centrinės valdžios sprendimas yra paskatintas kažkieno interesų. Atlikus tyrimą, tokius veiksmus galima prognozuoti.

Gal vietos (rajono) savivaldoje yra asmuo, valdantis didelį jūsų konkurentą? Tuomet tikėkitės, kad reikiamų licencijų ar leidimų veiklai greitai negausite. Būkite pasiruošęs patikrinimams ir kitokiam poveikiui. Užsienio investuotojai įpratę išsiaiškinti, ar vietos savivaldoje yra asmenų, turinčių interesų juos dominančioje rinkoje.

Daugiau konkurentų – lengviau dirbti

– Kokioje verslo srityje didžiausia tokių pavojų tikimybė?

– Sunku išskirti vieną sritį. Pastebėjome, kad konkurencingoje rinkoje, kur yra daug dalyvių, poveikį daryti sunkiau nei kokioje specifinėje rinkoje, kurioje yra, tarkime, tik du žaidėjai.

– Ką saugos tarnyba gali pasiūlyti nuo nesąžiningų konkurentų nukentėjusiems ar bijantiems nukentėti verslininkams?

– Kad verslininkai išvengtų netikėtumų, mes siūlome atlikti paruošiamuosius darbus – ištirti rinką ir aplinką. Susidūrus su neteisėtu spaudimu, nereikėtų bijoti kreiptis į teisėsaugos institucijas bei ginti savo interesus visomis teisėtomis priemonėmis. O jų yra iš tiesų nemažai.

Žalos padaro ir darbuotojai

– Siūlote tikrinti verslo partnerių ar klientų patikimumą ir mokumą, ar yra būdų patikrinti pačių įmonės darbuotojų patikimumą?

– Savo darbuotojų patikimumą galima patikrinti teisiškai legaliais būdais. Tą reikėtų daryti prieš priimant juos į darbą, o užimantiems svarbias pozicijas, galima rengti reguliarius arba spontaniškus patikrinimus.

Pastebime, kad verslininkai dažnai klaidingai suvokia darbuotojo vietos svarbumą. Dažnoje įmonėje finansininko praradimas būtų daug mažiau skausmingas nei projektų vadovo perduota informacija konkurentams.

Esame atstovavę ne viename teisiniame ginče tokiu būdu nukentėjusioms įmonėms. Pastaruoju metu teismai atidžiau nagrinėja tokias bylas ir turime ne vieną pavyzdį, kai, surinkus reikiamus įrodymus, įmonė prisiteisia patirtą žalą.

Reikia saugoti kompiuterius

– Kaip bendrovėms apsaugoti komercines paslaptis?

– Siūlome daugiau dėmesio skirti informacinėms technologijoms. Juk apie 80 procentų įmonės informacijos yra saugoma elektroniniame pavidale – elektroniniuose laiškuose, kompiuteriuose, USB atmintinėse. Yra nebrangių ir patikimų būdų šifruoti susirašinėjimą, USB laikmenų turinį.

Nedaug kas žino, kad statistiškai pasaulyje daugiausiai žalos patiriama ne dėl kompiuterių virusų, o dėl tiesiog pametamų nešiojamųjų kompiuterių. Tokiu atveju žala įmonei kelias dešimtis kartų gali viršyti paties kompiuterio kainą.

Be informacinių technologijų, nereikia pamiršti ir kitų komercinių paslapčių saugojimo priemonių. Įmonių vadovams siūlome nustatyti reikiamą tvarką, kaip patekti į kabinetus ar patalpas. Reikėtų paruošti ir vidinius aktus, kad darbuotojai žinotų, ko įmonė iš jų reikalauja ir kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.