Norite įsidarbinti?

Saugos eksperto žodis: “Rakinamos laiptinės vagims – ne kliūtis”

Asta Daugėlaitė (Lrytas.lt)

Vilniaus Senamiestyje gyvenanti vilnietė per pusantrų metų neteko jau trečio dviračio. Iš rakinamos laiptinės vagys jį išgabeno tuomet, kai šeimininkai valandai buvo išėję pasivaikščioti.
Nors policijos pareigūnai tikina, kad kaimynai – geriausia apsauga, draudimo ir saugos bendrovių atstovai tuo abejoja.


  K.Kavolėlio asociatyvi nuotr.

Vagis nesugadino laiptinės spynos, nenupjovė net dviratį laikančios grandinės. Manoma, jog į laiptinę nusikaltėlis įėjo paskui kurį nors gyventoją. Nors nedidelio daugiabučio laiptinėje – tik keletas butų, jį įleidęs gyventojas nekreipė dėmesio, ką joje veiks nepažįstamasis.

Nepažįsta savo kaimynų

Draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ apklausė 505 gyventojus įvairiuose Lietuvos miestuose. Gyventojų apklausa parodė, kad apie 70 procentų gyventojų niekada nepasidomi, ką jų laiptinėje veikia nepažįstamas žmogus. Miestuose apie pusė daugiabučių namų gyventojų nepažįsta savo kaimynų.

Nors policijos pareigūnai tikina, kad kaimynai – geriausia apsauga, draudimo bendrovių atstovai tuo abejoja.

„Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kaimynai nepažinodami vieni kitų negali pranešti apie vagį, besilaužiantį į butą. Jis gali būti palaikytas tiesiog to buto gyventoju“, – svarstė draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ Turto draudimo departamento direktorius Tomas Nenartavičius.

Auga spynų paklausa

Apklausos duomenimis, vos 27 procentai apklaustųjų kartais pasiteirauja, ką nepažįstamas žmogus veikia jų laiptinėje. Visada to paklausia tik 3 procentai apklausoje dalyvavusių gyventojų.

Saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ Elektroninės saugos skyriaus direktorius Antanas Sakalauskas įsitikinęs, kad gyventojai nėra visai abejingi tiems, kas vaikšto po jų laiptines.

„Vilniuje vis daugiau gyventojų užsisako telefonspynes, kodines spynas. Vadinasi jiems svarbu, kas į laiptines nepatektų pašaliniai asmenys“, – teigė A.Sakalauskas.

Tikrina duris ir pašto dėžutes

Apsaugos specialistas teigė, jog kaimynai negali apsaugoti nuo vagysčių, tačiau vien klausimas: „ką veikiate šioje laiptinėje?“ gali atbaidyti nusikaltėlius. Į daugiabučių namų laiptines vagys traukia kaip į darbą.

Jie stebi pašto dėžutes. Perpildyta pašto dėžutė – ženklas, kad šeimininkų ilgai nėra namuose. Į laiptines patekę vagys skambina ir į butų duris – tikrina, kas dienomis lieka namuose.

„Ekskomisarų biuro“ atstovas pataria įsidėmėti nepažįstamuosius, kurie paskambina į duris ir atsiprašo, kad sumaišė adresus. Tai gali būti informaciją renkantys vagys. Apie juos reikėtų pranešti ir kaimynams.

A.Sakalauskas patarė gyventojams stengtis viešai neskelbti informacijos apie savo butą ir jame esantį turtą. Prieš dedant į internetą nuotraukas iš gimtadienio, reikėtų apsižiūrėti, ar jose nesimato bute esanti brangi vaizdo ar garso technika.

Duris išlaužia tyliai

A.Sakalauskas įsitikinęs, kad vien bendravimas su kaimynais nuo vagysčių neapsaugos, tačiau pasidalinimas informacija gali būti naudingas.

„Kaimynai gali net nepastebėti, kad vagis stebi vieną ar kitą butą. Patyrę vagys įprastas šarvuotas duris išlaužia per 4-5 minutes, nesukeldami jokio triukšmo. Tikėtina, kad kaimynai to neišgirs“, – sakė A.Sakalauskas.
Tačiau iš kitų namo gyventojų sužinoję apie įvykdytą vagystę, visi taps atsargesni, dažniau patikrins, ar užrakintos durys. Prieškambaryje esantys daiktai dažnai dingsta buto šeimininkams ramiai žiūrint televizorių ar ką nors švenčiant.

Niokoja grindis ir sienas

Draudimo bendrovės atstovas T.Nenartavičius teigė, kad nekreipdami dėmesio į nepažįstamuosius, gyventojai gali prarasti ne tik savo namuose esantį turtą. Į laiptines užėję vandalai gali išteplioti sienas, apgadinti liftus, padegti laiptines. Už jų padarytą žalą vėliau tenka mokėti visiems namo gyventojams.

Vagys vandališkai elgiasi ir įsilaužę į butus. Jie sugadina durų spynas, apdaužo sienas, apgadina grindų dangą, baldus. Tai ne tik nuostoliai, bet ir neigiamos emocijos. Radus cigarete pradegintą kilimą, kai kurioms vagių aukoms gyvenimas tame bute pasidaro nebemielas.

Draudimo bendrovės siūlo gyventojas apsidrausti ne tik savo butus ir juose esantį turtą bet ir bendrą daugiabučių nuosavybę. Lietuva kone vienintelė valstybė Europoje, kur dauguma žmonių gyvena neapdraustuose daugiabučiuose.

Nesaugo bendro turto

Net 94 procentai apklaustų daugiabučių namų gyventojų įsitikinę, kad jų namuose nepakanka apsaugos priemonių.

„Daugumos daugiabučių apsaugos lygis liko toks pat kaip ir prieš 50 metų, o vagys nuolat tobulėja. Būtina galvoti apie naujas apsaugos priemones, kad nusikaltėliams būtų kuo daugiau netikėtumų“, – kalbėjo T.Nenartavičius.

Draudimo bendrovės atstovas įsitikinęs, kad efektyviausia apsauga nuo vagysčių – stipri bendruomenė, kurios nariams rūpi ne tik savo, bet ir kaimynų turto saugumas.