Norite įsidarbinti?

Skola – ne žaizda, neužgis

Ikiteisminio skolų išieškojimo paslaugas teikiantis „Ekskomisarų biuras“ suskaičiavo, kad daugiausia įsiskolinimų turi vyrai iki 35 metų. Jie „Ekskomisarų biuro“ fizinių asmenų skolininkų sąrašuose sudaro 73%, o moterys tik 27%. Anot Edmundo Rutkausko, verslo saugos skyriaus specialisto, geriausia yra neskolinti ir nesiskolitni, tačiau šiandien taip išsukti biudžetą pavyksta retai.
„Todėl pirmiausia skolinantis patarčiau pamąstyti, ar tikrai turite pakankamą lėšų rezervą ir pavyks skolą grąžinti laiku. Įvertinkite visas rizikas: galimybę prarasti darbą ar netekti kitų pagrindinių pajamų, automobilio gedimas, sveikatos sutrikimai ir pan. Neveltui sakoma: norėdamas susipykti su draugu, paskolink jam pinigų – mūsų praktika rodo, kad žmonės noriai skolinasi ir dažniausiai neįvertina, kad skolos gali ir negrąžinti. O kai ateina laikas atsiskaityti, neria į krūmus ar vengia bendrauti su tuo, kam yra skolingas. Tačiau ir beviltiškoje situacijoje reikėtų elgtis kitaip“, – sako E.Rutkauskas.
 Derybos
Svarbiausia, nevengti bendrauti su kreditoriumu ir nesvarbu, kam esate skolingi: draugui, giminaičiui, bankui ar paslaugų tiekėjui. Tik tariantis gims bendras sprendimas, kaip grąžinti, atidėti, perskaičiuoti skolą ar palūkanas. Slapstymasis nuo kreditoiaus visuomet baigiasi taip pat: delspinigiais, milžiniškomis palūkanomis, teismo ir advokato išlaidomis.
„Be to, konfliktinėje situacijoje niekas su skolininku nebekalbės gražiuoju, nebebus bandoma rasti abiems pusėms palankaus sprendimo. Juk skolingas asmuo pažeidė susitarimą ir bandė išvengti atsakomybės. Tuomet dažniausiai skola perduodama atsakingoms institucijoms – skolų išieškojimobendrovėms, teismui, anstoliams. Juolab, kad nuo kredito neatleidžia ir mirtis – skola išieškoma iš artimųjų“, – sako „Ekskomisarų biuro“ specialistas.
Gražiuoju tariantis su skolintoju galima rasti visoms pusėms palankų sprendimą, pavyzdžiui, atidėti skolos grąžinimo terminą, pratęsti skolos sutartį, sutarti, kad kurį laiką bus mokomos tik palūkanos, dalį skolos grąžinti paslaugomis, prekėmis ar vertingais daiktais.
 Patogiausia – vekselis
Ir kreditorius, ir besiskolinantis asmuo turėtų pasidomėti vienas kito finansine padėtimi: kokio turto asmuo turi, kokios jo mėnesinės pajamos, ar turi kitų finansinių įsipareigojimų. Tačiau bet kurią skolą, net ir geriausiam draugui ar giminaičiui, būtina įforminti tinkamai – sudaryti paskolos sutartį, surašyti skolos raštelį arba išrašyti vekselį.
„Skolinantiems asmenims patarčiau rinktis vekselį. Tai yra kreditoriaus išrašytas dokumentas, įpareigojantis pinigų gavėją besąlygiškai grąžinti skolą tam tikru metu. Teisingai sudarytas vekselis atleidžia nuo bylinėjimosi proceso ir leidžia kreiptis iš pradžių pas notarą, o vėliau ir pas antstolį, kuris laiku negrąžintą išieško iš skolingojo asmens. Taip sutrumpėja skolos išieškojimo terminas, išvengiama ilgai trunkančio ir brangiai atsieinančio teisminio proceso“, – pasakoja E.Rutkauskas.
Paprastajame vekselyje privalo būti:
žodžiai tekste „paprastasis vekselis“
besąlygis įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą
mokėjimo terminas
mokėjimo vieta
asmens vardas pavardė, kuriam turi būti sumokėta
išrašymo vieta ir data
išrašančiojo vekselį asmens parašas
Svarbiausia, kad vekselyje būtų visi šie privalomi rekvizitai ir jis būtų pasirašytas. Vekselio formų šiuo metu galite rasti ir internete.
„Jei vekselyje numatytą dieną asmuo skolos negrąžina, tereikia kreiptis į notarą, kuris oficialiai patvirtins, kad vekselis nebuvo apmokėtas laiku. Su tokiu patvirtinimu asmuo gali kreiptis į antstolius, kurie imsis tolimesnių veiksmų. Svarbu žinoti ir tai, kad prie kredito sumos dar bus pridėtos išlaidos notarui bei antstoliui. Vekselio, kaip ir kitų skolų senaties terminas – 10 metų, t.y. jei ir pamiršite neapmokėtą vekselį patvirtinti pas notarą per kelias dienas, vekselį galėsite susigrąžinti per 10 metų“, – pataria „Ekskomisarų biuro“ specialistas.
 Kai nesutaria gražiuoju
Ilgametę darbo su skolomis patirtį turintis E.Rutkauskas prisimena ir tokių atvejų, kai skolos įrodymų nėra – nepasirašyta nei paskolos sutartis, nei skolos raštelis, nei vekselis – ir viena pusė teigia, kad Vardenis Pavardenis jam skolingas, o Vardenis Pavardenis tuo metu mušasi į krūtinę ir prisiekinėja skolą grąžinęs.
„Tokie atvejai yra patys sudėtingiausi. Tuomet ieškome liudininkų, kalbiname artimuosius ir šeimos narius, bandome surasti paskolos faktą ar jos grąžinimą įrodančių dokumentų ir pan. Mūsų specialistai visuomet pasirengę padėti derantis su skolininku ar kreditoriumi. Nuoširdžiai patariu, tinkamai įteisinkite paskolą ir turėkite įrodymų, kad skolą grąžinote. Tik taip išvengsite nemalonumų ateityje“, – sako „Ekskomisarų biuro“ specialistas.
Bendrovės statistika rodo, kad daugiausiai prašymų atlikti ikiteisminį skolų išieškojimą arba verslo partnerių patikimumo patikrinimą gauta 2009 m. rugsėjo–spalio mėnesiais. Tuomet per mėnesį į „Ekskomisarų biurą“ dėl skolų buvo kreiptasi maždaug 350 kartų.