JŪS SKAITOTE:

Ką būtina žinoti apie vaizdo stebėjimo kameras daugiabutyje?

Saugumas, komfortas ir ramybė namuose bei aplink juos – labai svarbūs faktoriai kiekvienam iš mūsų. Įsirengti kameras privačių namų valdose arba nuosavame sklype – nesudėtinga ir paprasta. Tačiau tai padaryti daugiabutyje, laiptinėse ar aplink daugiabučių teritoriją – sudėtingiau ir daugiau formalumų apimantis procesas. Svarbu atsižvelgti į vyraujančią bendrijos daugumos nuomonę ir svarbiausius teisės aktus, kaip kad BDAR.

Šiame straipsnyje apžvelgsime, ką būtina žinoti apie vaizdo stebėjimo kameras daugiabutyje ir jo prieigose?

Kuo naudingos, nuo ko apsaugo ir kokią prevenciją suteikia vaizdo kameros?

Prieš pasirenkant sumontuoti vaizdo stebėjimo kameras, būtina žinoti apie jų naudą bei svarbą.

Daugiabučių gyventojai ne ką rečiau nei priemiesčių gyventojai, o tam tikrose srityse ir gerokai dažniau kenčia dėl kylančių nepatogumų, atsirandančių nuostolių, kitų nemalonių situacijų. Dažnai gali pasitaikyti:

  • Vagystės iš automobilių;
  • Eismo įvykiai, kuriuose kažkas atsitrenkė į automobilį kieme ar apgadino kitą turtą ir pasišalino, arba nesutariama dėl kaltės;
  • Vandalizmo atvejai;
  • Smurtiniai nusikaltimai aplink daugiabutį;
  • Neteisėtas turto pasisavinimas – vagystės.
  • Nelaimingi atsitikimai, įvairūs viešosios tvarkos pažeidimai, stambiagabaričių, statybinių atliekų išmėtymas ne tam skirtose vietose.

Visų šių problemų sprendimas gali gerokai palengvėti, jeigu yra vaizdinių įrodymų šaltinis. Galima lengvai identifikuoti eismo įvykį sukėlusį automobilį, matyti pažeidimo laiką, perduoti tyrimui svarbią informaciją, kuomet problemą imasi nagrinėti teisėsaugos institucijos. Tiesa, nepamirškite, kad pačios kameros nusikaltimo nesustabdo ir jo neišaiškina, tačiau veikia prevenciškai. Pamatę kameras, nusikaltėliai dažnai būna atbaidomi, o net, jeigu nusikaltimą ir padaro, juos patraukti atsakomybėn yra nepalyginamai lengviau.

Kada galima sumontuoti kameras?

Dėl bendrų erdvių ir daugiabučio gyventojų bei jų svečių saugumo sumontuoti kameras daugiabučių ir jiems priklausančių teritorijų stebėjimui galima tik tuo atveju, kai yra patalpų savininkų daugumos pritarimas. Tai reiškia, kad arba seniūnas, arba jūs patys turite rodyti iniciatyvą ir pristatyti savo ketinimus. Tam galite suorganizuoti patalpų savininkų susirinkimą arba individualiai apsilankyti pas kiekvieną patalpos savininką, supažindinti juos asmeniškai, perduoti dokumentus pasirašymui.

Svarbu turėti konkretų planą, pasiruošti atsakyti į konkrečius kitų patalpų savininkų klausimus. Žinokite, kaip stebėjimas bus vykdomas, kas bus stebima, kiek kainuos įrengimas, kiek (jeigu) reikės prisidėti kiekvienam patalpų savininkui.

Po to, jeigu gaunate daugumos patalpų savininkų pritarimą, galima organizuoti vaizdo stebėjimo sistemų montavimą. Sumontavus vaizdo stebėjimo kameras, apie jų vykdomą stebėjimą būtina informuoti atsakingas institucijas. Iškilus poreikiui, prieigos prie duomenų dėl tyrimo ar prevenciniais tikslais gali prašyti ir teisėsaugos institucijos.

BDAR nuostatai galioja visoms kameroms, kurios aprėpia viešas erdves

Iš esmės, vaizdo stebėjimo kameros daugiabutyje yra laikomos paskutiniu būtinu saugumo sprendimu viešoje erdvėje, po apšvietimo ar kitų prevencinių priemonių. Bene kiekvienas žmogus gali pastatyti ar pakabinti kameras, kurios stebėtų jam nuosavybės teise priklausančias teritorijas ir erdves, tačiau, jeigu į kameros objektyvą patenka ir bendro naudojimo erdvė, laiptinės, šaligatviai, gatvės ir ne tik, būtina taikyti BDAR keliamus nuostatus.

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas arba BDAR yra Europos Parlamento ir Tarybos išleistas teisinis dokumentas. Jis apima visą, su ES piliečiais susijusių asmens duomenų rinkimą ir tvarkymą, nepriklausomai nuo to ar jį atlieka fizinis asmuo, organizacija, ar įmonė.

Daugiausiai BDAR yra orientuotas į atsakingą ir tikslinį, neperteklinį duomenų apie privačius fizinius asmenis kaupimą ir jų valdymą. Vienintelis atvejis, kada BDAR nėra taikomas arba aktualus vaizdo stebėjimui, jeigu tai daroma tik asmeniniais tikslais (pvz., namų viduje ar nuosavybės teise priklausančiose patalpose). Tačiau, jeigu vaizdo stebėjimo kameros daugiabutyje naudojamos ir bendrų patalpų bei teritorijos stebėjimui, būtinas kitų bendrijos narių sutikimas.

Išmanios vaizdo stebėjimo sistemos nauda bendruomenei

Šiuolaikinės vaizdo kameros ir vaizdo stebėjimo sistemos jau gali gerokai daugiau nei tai, ką įpratome matyti iš anksčiau. Modernios kameros filmuoja HD, FULL HD ar net 4K UHD raiška. Dėl to, objektų ir asmenų identifikavimas gali būti atliekamas su gerokai aukštesniu tikslumu, mažesne paklaida. Net ir filmuojant iš gana nemažo atstumo galima neprastai įžiūrėti asmenų veido bruožus arba, kas dažnai yra dar aktualiau, pamatyti automobilių registracijos numerį, jeigu jie sukėlė autoįvykį ir pasišalino.

Kameros, turinčios išmaniąsias stebėjimo funkcijas gali su dirbtinio intelekto pagalba net pažinti tokius objektus, kaip automobilio numeriai ir būtent tą vaizdo įrašo dalį išryškinti. Kamerų apimamas vaizdo stebėjimo laukas siekia 90 ar net daugiau laipsnių, tad galima efektyviai panaudoti net ir ribotą biudžetą tam, kad būtų sukurta visa aprėpianti kamerų ir stebėjimo sistema. Geriausia tai, kad ten nebus jokių aklų zonų.

Bent jau seniau, tradicinių kamerų ir stebėjimo sistemų priežiūrai reikėjo reguliariai dirbančio apsaugos darbuotojo arba bent jau atsakingo asmens indėlio. Dabartinės, išmaniosios kameros gali veikti vien tik prisijungusios prie interneto, o jų kontrolė ir tiesioginės transliacijos bei įrašų stebėjimas įmanomas ir nuotoliniu būdu. Jeigu teritorijoje (prie kamerų) ir daugiabutyje veikia stabilus interneto ryšys, vienu metu kamerų įrašus stebėti gali skirtingi daugiabučių gyventojai, įmanoma parsisiųsti jau įrašytus duomenis, juos peržiūrėti.

1646