Jūs skaitote:

Saugumo ekspertas: raktas vagysčių prevencijai – aktyvi bendruomenė

Nors metinis įsilaužimų ir vagysčių skaičius Lietuvoje mažėja, vidutinė tokių incidentų padaroma žala auga. Be to, vasarą ir ankstyvą rudenį užfiksuojamų įsilaužimų kreivė vis dėlto išauga dėl išvykusių ir poilsiaujančių šeimininkų. Todėl namų bei visos kaimynystės saugumas yra bendra atsakomybė – taip teigia Kaune, Neries pakrantėje įsikūrusio vieno privačių namų kvartalo bendruomenės pirmininkas.

Gyvybinga bendruomenė nusprendė taikyti Saugios kaimynystės modelį ir jo įgyvendinimą iškėlė į naujas aukštumas – taikydami novatorišką požiūrį į saugos sistemas, kvartalo gyventojai pritaikė sprendimus, dėl kurių kaimynystėje iki šiol neįvyko nė vieno incidento.

„Pradėdami šį projektą, pirmiausia siekėme ne tik apsaugoti savo namus, bet ir sukurti aplinką, kurioje kiekvienas gyventojas jaustųsi saugus ir ramus. Mūsų rajono gyventojai yra sąmoningi, visus bent iš matymo pažįstame, tad svetimiems šniukštinėti čia tikrai nebūtų lengva, tačiau savo darbą atlieka ir stebėjimo kameros – kaip visą parą budintis apsaugos darbuotojas“, – sako bendruomenės pirmininkas Mindaugas.

Paraginti Mindaugo, gyventojai įsidiegė kompleksines saugos priemones tiek namuose – apsaugos sistemas, tiek kvartalo perimetre ir prieigose – stebėjimo kameras, kurias įrengti padėjo „Ekskomisarų biuras“ specialistai, bei pakeliamus užtvarus. Tuo pačiu Mindaugas pabrėžia, jog bendras projektas kaimynams leido dar artimiau susipažinti, pajausti gilesnį bendruomeniškumo ir saugumo jausmą.

„Galbūt iš pasakojimo pasirodys, lyg mes čia banką saugotume. Tačiau tai, jog kvartale per pastaruosius porą metų neįvyko jokių vagysčių, atsispindi ir gyventojų psichologijoje – nebaisu kieme palikti vertingesnių prietaisų ar daiktų be priežiūros, o ir mes vieni kitais labiau pasitikime. Kuomet žmonės jaučia, jog saugūs gali būti ne tik savo kieme, bet ir visame rajone, jų požiūris į kaimynus išties pasikeičia“, – privalumais dalijasi bendruomenės atstovas.

Kaimynų ramybę ir teritorijos apsaugą šiame rajone užtikrina sutartu periodiškumu nuotoliniu būdu kameromis stebimas vaizdas. Pasitelkiant vaizdo analitiką, fiksuojami ir analizuojami judesiai, tad pastebėjus įtartiną veiklą – siunčiamas greitojo reagavimo ekipažas.

„Saugos tarnybos specialistai užtikrina ramybę ne tik bendroje teritorijoje, bet ir kiekvienuose namuose individualiai įrengtomis apsaugos sistemomis – saugos tarnybos ekipažas sureaguoja nedelsiant, ar tai būtų galima vagystė, gaisro pavojus ar vandens užliejimas. Todėl karts nuo karto į rajoną atvykstantis greitojo reagavimo ekipažas yra pakankamas indikatorius vagims čia nesirodyti. Bendras darbas su „Ekskomisarų biuru“ leidžia mums jaustis saugiai“, – teigia Mindaugas.

 

Saugumo jausmas padeda rajonui klestėti

Kaip toliau pasakoja Mindaugas, jų taikomas Saugios kaimynystės modelis apima ne tik įdiegtas elektronines saugos įrangos priemones. Gyventojų budrumas, neabejingumas pastebėjus įtartiną veiklą ir pasirengimas dalytis informacija tiek su kaimynais, tiek su pareigūnais gerokai padidina bet kurios įdiegtos apsaugos sistemos veiksmingumą.

Lietuvos policijos saugios kaimynystės puslapyje rašoma, jog tinkamai įgyvendintos saugos programos mažina nusikaltimų skaičių iki 80 proc. Anot pareigūnų, daugelis nusikaltėlių pripažįsta, kad Saugios kaimynystės ženklas juos priverčia rinktis kitą teritoriją.

„Žinoma, nėra taip, jog kaimynai viską mato ir girdi, juk grįžę namo norime atsipalaiduoti. O ir pakabinta Saugios kaimynystės lentelė visų ilgapirščių neatbaidys. Tačiau pradėti nuo kažko reikia, o šių veiksmų rezultatai aiškiai matosi – tėvai drąsiai leidžia savo vaikams žaisti tiesiog gatvelėse, kaimynai vieni kitais pasitiki, vasaromis ir bendrą šventę surengiame. Viso to nebūtų be atsipalaidavimo ir ramybės, kurią suteikia saugos sprendimai“, – pasakoja Mindaugas.

Kaip priduria jis, nors pažangi apsaugos sistema užtikrina patikimą prevenciją nuo galimų grėsmių, tikroji iniciatyvos stiprybė slypi pačiuose žmonėse. Jų bendros pastangos ir nuoširdus rūpestis kaimynais ne tik sustiprino bendruomenės saugumą, bet ir sukūrė šiltą, draugišką ir malonią aplinką visiems.

 

Iniciatyvą sveikina

„Ekskomisarų biuras“ elektroninės saugos departamento direktorius Žilvinas Andrulis pabrėžia tokią kaimynystės įsitraukimo svarbą. Esą galbūt dėl lietuviško būdo esame kiek uždaresni, tad tokių iniciatyvų, kurios suartintų bendruomenę, galėtų būti ir daugiau.

„Prevencinių priemonių visos kaimynystės saugumui per mažai nebūna. Kalbu ne tik apie pažangių apsaugos sistemų diegimą, bet ir pačią bendruomenės kultūrą, kurioje puoselėjamas pasitikėjimas vienas kitu. Kuomet kaimynai aktyviai įsijungia į tokias iniciatyvas, jie prisideda prie pozityvios aplinkos kūrimo visam rajonui“, – sako Ž. Andrulis.

Pasak specialisto, ne vienas iš Saugios kaimynystės rajonų bendradarbiauja su jų saugos tarnyba. Būtent ši partnerystė bendruomenėse leidžia pritaikyti ilgametę ekspertų patirtį bei naujausias saugumo technologijas, tačiau tik aktyvus pačių gyventojų dalyvavimas iš tiesų lemia šios iniciatyvos sėkmę.

„Mūsų vaidmuo – suteikti priemones ir apsaugos paslaugas, o bendruomenė pati aktyviai dalyvaudama šiame procese tik dar labiau sustiprina turimų saugumo priemonių veiksmingumą. Šios bei panašios iniciatyvos yra puikus pavyzdys, ko galima pasiekti tikslingu bendradarbiavimu tarp saugos tarnybos, bendruomenės ir policijos“, – pastebi  saugos tarnybos elektroninės saugos departamento direktorius.

Pasak „Ekskomisarų biuras“ atstovo, šio kvartalo gyventojai įrodė, jog saugumas nesibaigia už jų namų durų ar kiemo vartų. Jų novatoriškas požiūris, derinantis apsaugos sprendimus ir aktyvų bendruomenės dalyvavimą, gerokai pagerino jų kaimynystę ir tapo sektinu pavyzdžiu kitoms bendruomenėms.

Skaitykite toliau

Panašūs straipsniai


1646